„Złoty”, „trzeci wiek” oraz jesień życia – tak osoby w wieku 50 plus określają wiek, w którym się znajdują. Mają swoją receptę na długie i szczęśliwe życie. Kobiety są bardziej optymistyczne i aktywne, mężczyźni zaś pragną spokoju, unikają stresu i koncentrują się na zainteresowaniach towarzyszących im „od zawsze”. Taki obraz współczesnego „seniora” wyłania się badań sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku zaprasza na zajęcia w semestrze letnim. Inauguracja już 24 lutego br.
Akademia Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich studentów na wycieczkę do Białowieży. Zapisy do 15 lutego 2011.
Gdyby zapytać młodych ludzi, co oznacza proces starzenia się, wielu wskazałoby na rozmaite problemy zdrowotne - usztywnienie stawów, osłabienie mięśni, wzroku i pamięci. W porównaniu do młodości uważanej za czas beztroski, radości i szczęścia, starość rysuje się w ponurych barwach. A jednak to nie jest prawdziwy obraz.
Serdecznie zapraszamy na BAL PEDAGOGA organizowany wspólnie przez Wydział Pedagogiczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Samorząd UTW.
105-letnia obywatelka Nowej Zelandii najpierw zyskała miano najstarszego kierowcy w swoim kraju, teraz przyznano jej ten status w skali światowej.
Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku ogłasza konkurs na najciekawszą pracę, dla osób, które korzystają lub zetknęły się z działalnością sądeckiego UTW i zauważyły jego wpływ na seniorów.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Targu zaprasza wszystkich chętnych na wykład z zakresu kulturoznawstwa.
Jak wynika z badań Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Polacy po 50 roku życia szukają w internecie zwykle informacji w sprawach związanych z pracą.
Kursy języka niemieckiego dla osób powyżej 50 roku życia: nauka języka oraz poznawanie kultury i stylu życia. Kurs trwa 2 tygodnie (16 lekcji) w grupach 8-12 osobowych, od poniedziałku do czwartku w godzinach 08:30-12:00. Minimalny poziom znajomości języka to poziom elementary.
„Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+” to ogólnopolski projekt, którego głównym celem jest promocja aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w tym wieku, upowszechnianie wiedzy z tego zakresu oraz podniesienie kompetencji pracowników IPR i JOPS w zakresie wspierania aktywności zawodowej tej grupy wiekowej.
Biuro Podróży Neckermann wprowadza nową, niezależną od programu rządu hiszpańskiego, ofertę skierowaną do osób powyżej 55 roku życia. W ramach proponowanych przez touroperatora wycieczek seniorzy mogą wybrać wakacje na trzech nowych kierunkach: Teneryfie, Gran Canarii i w Tunezji.
Dzięki projektowi European Senior Tourisme realizowanemu przy współpracy rządu hiszpańskiego, osoby które ukończyły 55 rok życia, mają okazję skorzystania z atrakcyjnych wyjazdów w różne regiony Hiszpanii w okresie październik 2010 - kwiecień 2011.
Zajęcia z eurytmii, czyli rytmicznego poruszania przy dźwiękach muzyki, pomagają zredukować liczbę upadków wśród osób starszych - przekonują szwajcarscy naukowcy w piśmie "Archives of Internal Medicine".
Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku słynie z inicjatyw podejmowanych na rzecz współpracy Polsko – Niemieckiej. W środowisku Uniwersytetów znane są serdeczne kontakty, jakie ta placówka utrzymuje m.in. z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Spotkanie we Frankfurcie nad Menem jest kolejnym dowodem na to, że przyjaźń między narodami najpełniej realizuje się na poziomie lokalnych społeczności.
Fundacja Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza wszystkich Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku do wzięcia udziału w konkursie „Prywatyzacja dobra dla nas wszystkich”.
Rozpoczynamy cykl spotkań „Roztańczony Poznań”. Spotkania będą się odbywać w każdy poniedziałek, począwszy od 8 listopada 2010 (za wyjątkiem świąt).
Uroczysta inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku na UTP odbyła się 19 października 2010r. w Auditorium Novum w obecności JM Rektora dr hab. inż. Antoniego Bukaluka, prof. nadzw. UTP oraz Prorektora ds. Organizacji i Rozwoju prof. dr hab. inż Wojciecha Kapelańskiego. Wykład inauguracyjny pt. "Chryzantema - królowa jesieni" poprowadziła prof.dr hab.inż. Małgorzata Zalewska.
Starość nie istnieje; nie ma osobowościowych wzorców, które ją wyznaczają; starość może być tylko indywidualną decyzją - przekonywała w czwartek przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku psycholog z Uniwersytetu Śląskiego prof. Katarzyna Popiołek.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zapraszamy Państwa na pierwszą odsłonę filmów opowiadających o działaniach społecznych realizowanych przez osoby powyżej 55 roku życia.