Nowosądecki fenomen

679773_directions.jpgTak nazwał działania grupy seniorów z Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Prezydent Światowego Związku Esperantystów prof. Renato Corsetti. Podjęli się oni bowiem zorganizowania panelu dyskusyjnego podczas XVI Forum Gospodarczego w Krynicy Zdroju, 8 września.

Panel dotyczył problemów językowych i demokracji językowej w Unii Europejskiej. „Polityka  językowa: jaki model dla Europy?” jako tytuł spotkania idealnie wpisał się w hasło XVI FE „Europejskie wyzwania: pytania o nową tożsamość Europy”.

Partnerem dla Sądeckiego UTW był Europejski Związek Esperanto. Seniorzy zaangażowali w te prace również esperantystów z kilku krajów (np. Słowenii, Węgier, Francji, Słowacji).

Zdaniem eurodeputowanej, Małgorzaty Handzlik, aktualne trudności językowe w UE nie dotyczą jedynie zwykłej komunikacji, ale mają wpływ na ogromne koszty związane z tłumaczeniem setek ścieżek językowych, nad czym mało kto się zastanawia w UE.

Rozwiązaniem problemu może być wprowadzenie jednego języka pomostowego, całkowicie neutralnego i dającego równe szanse każdemu najmniejszemu państwu członkowskiemu, przy zachowaniu różnorodności językowej wszystkich narodów. Jest to, zdaniem eurodeputowanej, podstawowy warunek usprawnienia działalności instytucji unijnych i w konsekwencji wielomiliardowe oszczędności w budżecie UE.

Niezwykłe w tej dyskusji było to, że po raz pierwszy uczestnicy FE dowiedzieli się o Esperanto i problemach językowych Europy i świata, dopiero dzięki grupie seniorów z Sądeckiego UTW. Jako jedyny z ponad 100 paneli XVI FE został zorganizowany nie przez instytucję państwową, potentatów przemysłu czy ośrodek badawczy, lecz dzięki pracy społecznej i zaangażowaniu kilku osób, pasjonatów ruchu esperanckiego, którzy włączyli do swego projektu ważne postaci ze świata esperanckiego Polski i Europy.

W organizacji tego spotkania, oprócz słuchaczy SUTW, uczestniczyli także studenci studiów stacjonarnych, co jest ewenementem na skalę nie tylko krajową.

Kto powiedział, że będąc na emeryturze, nie można wpływać na bieg wydarzeń w życiu społecznym o wymiarze europejskim ? Grupa nowosądeckich seniorów udowodniła, że zmiana takiego myślenie przynosi zaskakujące efekty.

Opr. Jadwiga Willa
Materiał źródł. Wiesława Borczyk
Prezes Zarządu
Sądeckiego UTW

 
Polityka Prywatności