Świat globtrotera

Ludzie na całym świecie żyją według swoistego rytmu: dzieci, dom, praca… Czasami zatracamy nasz eksploracyjny charakter. Ciekawość świata zasłania monotonia, uśmiech wypierany jest przez  trywializm dnia codziennego. W naszym życiu nadchodzi jednak czas kiedy mówimy stop wyścigowi szczurów. Czas w którym zaczynamy być zorientowani na własne potrzeby. Nagroda, która należy się nam za trudy życia i serie wyrzeczeń.

 

Postanawiamy zacząć realizować swoje marzenia, na które do tej pory nie mieliśmy czasu - podróże. Równocześnie pojawiają się obawy gdzie pojechać, o nasze możliwości finansowe i zdolności komunikowania się w obcych językach.

Poniżej kilka rad, które mam nadzieję rozwieją Wasze obawy, wyzwolą zasoby energii i mogą zamienić życie w przygodę.

 

Nasza nowa kariera globtrotera i turysty zaczyna się od rozłożenia mapy, leksykonów turystycznych, przewodników. Oczami wyobraźni widzimy nas tam, w odległej arkadii. Cieszymy się wiedzą, którą chłoniemy z każdą nową informacją wyszukaną mozolnie wśród gazet, magazynów. Coraz większą, a wręcz kluczową rolę stanowi obecnie Internet. Strony tematyczne, portale dla kwalifikowanych grup, czy też czaty i blogi, którymi informacje przekazują nam inni ludzie o takich samych pasjach jak nasze.

        

Co warto w nich wyszukiwać ??

 

Najpierw musimy zdać sobie sprawę z naszych zainteresowań. Wielu z nas podróżuje w poszukiwaniu wypoczynku, słońca. Inni szukają zabytków architektury, miejsc historycznych, kultu religijnego. Coraz częściej podróżujemy szlakami naszych pasji. Odwiedzamy różne kraje tylko po to żeby w oryginalnych warunkach zjeść charakterystyczne potrawy, obcować z kulturą regionu i delektować się pięknem przyrody.

 

Adekwatnie do potrzeb zbieramy informacje o pogodzie, muzeach, miejscach wartych zobaczenia, czy też enklawach spokoju. Zwracamy szczególną uwagę na informacje o pogodzie. Pamiętajmy o tym, że to nie tylko temperatura i ilość słonecznych dni, ale także wilgotność powietrza, które – jak nauczyło mnie doświadczenie - w niektórych klimatach są nie do zniesienia. Wybierając wymarzoną plażę, dowiedzmy się o pływach - czyli przypływach i odpływach morza i oceanu. Niemiłą niespodzianką byłby fakt zatopienia naszej idyllicznej plaży. Pływy mogą też zaskoczyć nas w czasie kąpieli, niosąc połacie bardzo zimnej wody. Prądy morskie mogą natomiast stworzyć niebezpieczeństwo nawet najlepszym pływakom.

 

Niektóre zjawiska atmosferyczne są charakterystyczne dla pewnego obszaru geograficznego. Wyobraźcie sobie zdziwienie niedoświadczonego podróżnika w czasie wizyty na przykład w popularnej północnej Afryce. W czasie wielkich upałów częstym błędem nowicjuszy jest pozostawienie otwartych okien. Swój błąd widzą dopiero rano, gdy pokój zasypany jest drobnym piaskiem, nawiewanym w czasie bezgłośnej burzy piaskowej. Innymi charakterystycznymi przykrymi niespodziankami są sezonowe wiatry. Coraz bardziej modny kierunek karaibski na pozór jest miejscem całorocznym. Temperatura wody i powietrza  zawsze waha się w przedziale między 30 a 32o C, ale pamiętajmy zarazem o sezonie groźnych huraganów.

 

Kolejne informacje, które w równi mogą oddziaływać na powodzenie lub niepowodzenie naszych wakacji, to fauna i flora. Wiele osób miało styczność z ostrymi kolcami jeżowców z pobliskiej Chorwacji. Otarcia o rafy koralowe w Egipcie też nie należą do rzadkości. Niektóre sytuacje są wręcz komiczne. Śmiejemy się z nich po powrocie do kraju, ale w czasie zdarzenia wcale nie jest nam do śmiechu.

 

Pewnego dnia obudziłem się w bungalowie jednego z chorwackich campingów a nad głową na ścianie ujrzałem skorpiona. Nie zdawałem sobie sprawy, że to bardzo popularny i bynajmniej niegroźny pajęczak. Wyglądem przypominał jadowitego afrykańskiego skorpiona, a ja w owym czasie nie przykładałem należytej wagi do czytania  przewodników.

 

Każdy kraj i nacja świata ma swoje przywary. Razi nas głośne bekanie po jedzeniu w krajach arabskich. Dla muzułmanów jest to wyraz zadowolenia po sutym posiłku. Odwiedzając Bułgarię, kręcenie głową na boki nie oznacza nie, lecz tak, za to skinięcie jest odmową lub zaprzeczeniem. Dlatego też niezmiernie ważne jest zdobycie wiedzy i próba zrozumienia przed wyjazdem kultury, religii i obyczajów danego kraju. Wiedzę tą możemy z fascynacją konfrontować później podczas naszych podróży. 

 

Krzysztof Grzelczak

 

 
Polityka Prywatności