Wirtualne ciastko

Coraz większe zainteresowanie Internetem pozwala seniorom zachować stały kontakt ze światem, spotykać się interaktywnie, wymieniać poglądy i wiedzę.

Zdarza się, że będąc na emeryturze, jest się bardziej na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi, filmami, książkami, muzyką, niż wtedy, gdy się pracowało. Odkrywanie, że komputer i Internet daje możliwości dotarcia do wielu potrzebnych informacji, np. gdzie można wypocząć tanio i przyjemnie podczas wakacji. Korzysta na tym cała rodzina, ponieważ mając więcej czasu zajmujemy się zbieraniem informacji z sieci.

Jednak to dopiero początki, ponieważ problem tzw. "wykluczenia cyfrowego" jest w przypadku ludzi starszych coraz bardziej poważny. Dostęp do wielu usług publicznych oraz informacji, które ludziom starszym znacznie ułatwiłyby funkcjonowanie, znajduje się obecnie właśnie w Internecie. Paradoksem jest, że w niejednej rodzinie wnuczek załatwia swoje sprawy on-line siedząc wygodnie przy komputerze, podczas gdy jego dziadek nadal musi nachodzić się po urzędach, aby załatwić swoje.

Z badań ankietowych wykonanych przez firmę UPC organizującej kursy dla seniorów wynika, że ponad połowa Polaków w wieku emerytalnym nie miała wcześniej żadnego doświadczenia z komputerem, ale zdecydowana większość wyraziła chęć nauki i korzystania z Internetu. Obecnie w Polsce co trzecia osoba w sieci ma ponad 55 lat i ten procent stale rośnie.

Internet stanowi nieograniczone źródło komunikacji. Wiele starszych osób jest samotnych i możliwość kontaktowania się z innymi, nawet poprzez komunikatory, pozwala na nawiązane nowych znajomości i zniwelowanie poczucia samotności i wyalienowania. Poczucie, że znajdujemy się w globalnej wiosce, gdzie przepływ informacji następuje natychmiastowo i gdzie nie ma przeszkód, by należeć do milionów internautów na całym świecie, może jedynie pobudzić do działania. Internet stanowi jednak zawsze tylko dodatek w kontaktach, ponieważ nic nie zastąpi spotkania przy filiżance dobrej kawy i ciastku.

Jadwiga Willa

 
Polityka Prywatności