Capoeira - sztuka walki, muzyka, taniec

Walka, taniec, muzyka, filozofia, te słowa opisuje jedno – Capoeira - sztuka walki powstała około czterysta lat temu w Brazylii. Jej korzenie związane są z ekspansją kolonialną Portugalczyków na terenie Ameryki Południowej. Capoeira jednak nie została stworzona przez konkwistadorów, lecz przeciwko nim, przez afro-amerykańskich niewolników w celu przeciwstawienia się swoim oprawcom. Niewolnicy nie mogli uczyć się walczyć, jednak zezwalano im taniec i śpiew. Stworzony przez nich styl walki opierał się o rytm, który maskował niebezpieczną walkę za pomocą tańca.

 

Capoeira była przez ponad 400 lat zabroniona, dopiero Mestre Bimba zalegalizował tą formę sztuki oraz stworzył pierwszą akademie. Od tego momentu po dzień dzisiejszy powstały setki szkół, a Capoeira zyskała popularność na całym świecie. Wszystko to za sprawą barwności brazylijskiej kultury, muzyki oraz odmienności wśród innych sztuk walki jaką tworzy ta brazylijska forma.

 

Stosunkowo niedawno, bo w 2000 roku, w Belo Horizonte w Brazylii powstała grupa Companhia Pernas Pro Ar (nogi w górze). Została założona przez dwóch braci - Porquinho i Boca de Peixe (imiona w Capoeira), a ich wspólnym celem było stworzenie fundacji pomocy dla dzieci z Favelas (dzielnic biedy w Brazylii). Dzieci za pomocą Capoeira mogły odkrywać swoje dobre strony i postrzegać świat przez jej pryzmat.

 

Dzisiaj, grupa Companhia Pernas Pro Ar ma swoje ośrodki w czterech państwach : Brazylii, Niemczech, Grecji oraz Polsce, a dokładniej w Poznaniu, gdzie nowopowstała grupa zyskuje coraz większą popularność. Poznańska sekcja znajduje się pod patronatem Opolskiej Akademii Capoeira, pierwszej takiej w Polsce!

 

Capoeira w owej grupie podejmuje wszystkie jej aspekty - walkę, opierającą się na licznych kopnięciach i unikach, taniec - sambę oraz muzykę i historię. Nowopowstała sekcja prowadzi aktualnie nabór do grupy początkującej. Zapewne każdy, kto czyta ten artykuł zadaje sobie pytania: „Czy to dla mnie?”, „Czy dam sobie radę, a trening nie okaże się za ciężki?”. Odpowiedź na te pytania jest prosta - ćwiczyć może każdy, bez względu na wiek, płeć oraz dotychczasowy stan fizyczny. Mestre Pastinha powiedział: „Capoeira jest dla wszystkich, nie powinni jej ćwiczyć tylko Ci, którzy nie chcą”. Zajęcia skonstruowane są tak, by każdy sprostał wymaganiom i mógł dostosować je do własnych możliwości.

 

Warto wspomnieć również o gradacji w Capoeira. Raz do roku odbywa się ceremonia „Batizado”, gdzie podczas kilkudniowych warsztatów, młodzi adepci zdają na swoje pierwsze „cordao”, czyli pierwszy stopień w Capoeira.

 

Co można zyskać trenując Capoeira? Przede wszystkim odkrywać w sobie dobre strony, panować nad swoim ciałem a także uczyć się poczucia rytmu oraz sprytu i dystansu wobec przeciwnika. Capoeira zyskuje coraz większą popularność, dziś w Polsce trenuje ją już kilka tysięcy osób! Jeśli tylko jesteś zainteresowany, odwiedź stronę internetową grupy: www.cppa.pl

 

Zapraszamy na treningi!

 
Polityka Prywatności