Polsko - Niemieckie zacieśnianie więzi

Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku słynie z inicjatyw podejmowanych na rzecz współpracy Polsko – Niemieckiej. W środowisku Uniwersytetów znane są serdeczne kontakty, jakie ta placówka utrzymuje m.in. z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Spotkanie we Frankfurcie nad Menem jest kolejnym dowodem na to, że przyjaźń między narodami najpełniej realizuje się na poziomie lokalnych społeczności.

Realizując projekt „Wspólne korzenie kultury Pomorza” 50 osobowa grupa słuchaczy Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przybyła 24.10.2010r. do Frankfurtu nad Menem. Projekt współfinansowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pobyt słupskiej grupy rozpoczął się bardzo uroczyście w sali cesarskiej Ratusza we Frankfurcie. Na okoliczność spotkania, na zewnątrz Ratusza wywieszona została polska flaga obok flagi unijnej i niemieckiej.

Spotkanie rozpoczęła przedstawicielka Rady Miejskiej dr Renata Sterzel. Następnie wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Konsul Klaus Sturmfel, Profesor Chrystian Winter z U3L oraz Prezes SUTW Urszula Wyrwa. Wręczono pozdrowienia Prezydenta Macieja Kobylińskiego dla Prezydenta miasta Frankfurt Pani Petry Roth. W Gazecie Frankfurckiej w dniu 25.10.2010 ukazała się notatka informująca o spotkaniu gości ze Słupska w Ratuszu.

Także wizyta w Frankfurckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przebiegała w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Rozpoczęła się okolicznościowymi przemówieniami Prof. Gunthera Bohem oraz Pani Prezes Słupskiego UTW Urszuli Wyrwa.

Potem zgodnie z programem :

1.Przedstawiona została ekspozycja fotograficzna pt. ”Śladami Książąt Pomorskich”. Wraz z omówieniem historycznym prezentowanych fotografii.
2.Chór Seniores Cantates zaprezentował repertuar pieśni polskich, kaszubskich i niemieckich.
3.Zespół teatralny zaprezentował spektakl „Moje dni”. Poszczególne kwestie spektaklu zostały przetłumaczone na język niemiecki, wydrukowane i wraz z programem spektaklu w języku niemieckim przekazane niemieckim widzom. Równocześnie na ekranie ukazywały się podczas spektaklu poszczególne kwestie w języku niemieckim.

Po spektaklu rozpoczęła się długo trwająca dyskusja, która udowodniła, ze możliwe jest porozumienie bez granic i wskazane jest kontynuowanie międzynarodowej wymiany kulturalnej.

Źródło: jestemwformie.pl 

ostatnia zmiana: 2010-11-17
Komentarze
Polityka Prywatności