MOCAK dla seniorów - Kultura 60+

W ramach akcji 60+ Kultura MOCAK zaprasza seniorów na bezpłatne zwiedzanie aktualnych wystaw podczas weekendu 26–27 września.

Dodatkowo w niedzielę 27 września o godzinie 13 zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Gender w sztuce, połączone z warsztatami artystycznymi inspirowanymi pracą Palomy Navares Do użytku domowego i innych funkcji (1994).

Wstęp wolny.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod adresem: jarzynska@mocak.pl lub telefonicznie: 12 263 40 29.

KULTURA DOSTĘPNA DLA SENIORA stanowi kolejny element programu KULTURA DOSTĘPNA, realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej. Kampania 60+ Kultura jest skierowana do osób powyżej sześćdziesiątego roku życia. Ma je zachęcić do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym i skorzystania z oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania. Weekend seniora z kulturą został zorganizowany po raz trzeci.

Wykaz instytucji biorących udział w tegorocznej edycji (z podziałem na województwa) oraz ich programy można zaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Tydzień Kultury bez Barier w MOCAK-u

W ramach Tygodnia Kultury bez Barier MOCAK zaprasza wszystkie osoby zainteresowane poznawaniem sztuki innymi zmysłami niż wzrok na warsztaty oraz panel dyskusyjny. Zmysły tradycyjnie dzielone są na dalekie: wzrok i słuch, oraz bliskie (tak zwane kontaktowe): dotyk, węch, smak. Przez długi czas poznanie uzyskiwane przez te pierwsze uznawano za bardziej wartościowe i powiązane z doznaniami artystycznymi. Sztuka współczesna umożliwia przewartościowanie tych poglądów.

26 września 2015

Zmysły bliskie, zmysły dalekie
godz. 13.30-15

Serdecznie zapraszamy zarówno osoby niewidome, jak i widzące do udziału w warsztatach, które będą bazowały na zmysłach bliskich i umożliwią nam poznawanie sztuki w niekonwencjonalny sposób.

Prosimy o rejestrację telefoniczną: 12 263 40 44, bądź internetową: edukacja@mocak.pl.

Poczuj sztukę
godz. 15-16.30

Bezpośrednio po warsztatach zapraszamy do udziału w spotkaniu, podczas którego porozmawiamy o niewizualnym doświadczaniu sztuki. W ramach wydarzenia będzie można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi opracowanymi przez Muzeum z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, między innymi unikalnymi tyflografikami wykonanymi przez studentów Ruskin School of Art w Oxfordzie w ramach projektu Public Exchange czy stworzoną przez Dział Edukacji MOCAK-u dotykową paletą malarską, jak również katalogami wystaw przystosowanymi do potrzeb osób niewidomych. W spotkaniu wezmą udział eksperci z MOCAK-u, w tym konserwator sztuki współczesnej oraz autorka audiodeskrypcji Zofia Kerneder, a także zaproszeni goście. Zaprezentujemy też dwa krótkie filmy dokumentujące przebieg warsztatów z cyklu Dotknij sztuki, w których uczestniczyli Rafał Bujnowski i Robert Kuśmirowski.

Maluje się!
W niedzielę 27 września o godzinie 12 zapraszamy młodzież w wieku 14-18 lat na warsztaty z cyklu Twórcza Kolekcja, które poprowadzi dr Michał Zawada, malarz, asystent w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Podczas spotkania uczestnicy poznają dzieła sztuki współczesnej, między innymi z Kolekcji MOCAK-u, oraz stworzą własne prace. Warsztaty mają na celu zaznajomienie z różnorodnością metod pracy malarskiej oraz zwrócenie uwagi na udział doświadczenia innych artystów w indywidualnym procesie twórczym.

Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc: edukacja@mocak.pl, tel. 12 263 40 29.

data ostatniej modyfikacji: 2015-09-23 12:12:13
Komentarze
 
Polityka Prywatności