Jak na długo zachować sprawny umysł?

Naukowcy dowiedli, że ciągłe nabywanie nowych umiejętności jest pomocne w zachowaniu sprawnego umysłu w starszym wieku. Wnioski opublikowano w piśmie "Psychological Science".

Badacze zaznaczyli jednak, że w zachowaniu sprawnego umysłu pomagać mogą zajęcia wymagające większego wysiłku intelektualnego. Nie wystarczy zacząć zajmować się czym popadnie, ważne, by wymagało to od umysłu szerokiej stymulacji pod względem intelektualnym i społecznym.

Naukowcy z Dallas przeprowadzili badania na 221 dorosłych osobach w wieku 60-90 lat. Badani zostali podzieleni na grupy, które miały angażować się w różne aktywności przez trzy miesiące po 15 godzin tygodniowo.

Część badanych miała uczyć się nowych rzeczy, takich jak nauka fotografii cyfrowej, patchwork lub jedno i drugie. Wymagają one zaangażowania oraz uruchomienia wyższych procesów poznawczych, w tym pamięci roboczej, pamięci długotrwałej i innych.

Drugą grupę poproszono o podejmowanie mniej wymagających intelektualnie aktywności we własnym domu, jak np. słuchanie muzyki klasycznej czy rozwiązywanie krzyżówek. Część z tych osób została również zapisana do grupy organizującej m.in. spotkania towarzyskie i wycieczki turystyczne.

Po trzech miesiącach u pierwszej grupy zaobserwowano poprawę zdolności pamięciowych w porównaniu z osobami biorącymi udział w spotkaniach towarzyskich i wykonującymi mniej wymagające aktywności umysłowe w domu.

Według naukowców badania te są bardzo istotne przede wszystkim dlatego, że współczesne społeczeństwa starzeją się w szybkim tempie.

"To na razie spekulacja, ale jeśli trudniejsze wyzwania umysłowe spowalniają tempo starzenia się mózgu to wówczas, każdy rok, który uda się zyskać może być dodatkowym rokiem życia niezależnego i lepszej jakości" - przyznał jeden z naukowców przeprowadzających badanie.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

opublikowano: 2013-12-12
Komentarze
Polityka Prywatności