Czytanie książek wpływa na lepszą pamięć w starszym wieku

Czytanie książek wpływa na lepszą pamięć w starszym wieku

Czytanie książek, pisanie oraz inne aktywności stymulujące mózg pomagają dłużej cieszyć się dobrą pamięcią.

Informacje te potwierdziły badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców. W badaniach uczestniczyły osoby o średniej wieku wynoszącej 89 lat. Seniorzy przez sześć lat brali udział w odbywającej się co roku serii testów sprawdzających pamięć i sprawność myślenia. Odpowiadali również na pytania dotyczące czytania, pisania i innych pobudzających mózg czynności w dzieciństwie, wieku młodzieńczym, w wieku średnim oraz aktualnie.

Po śmierci uczestników naukowcy przeprowadzili autopsję ich mózgów pod kątem zidentyfikowania śladów demencji. Wzięli również pod uwagę zmiany neurologiczne.

Okazało się, że uczestnicy regularnie pobudzający swój mózg do pracy zarówno w młodości, jak i w starszym wieku, cieszyli się dłużej dobrą pamięcią. U osób po 80. roku życia, które często stymulowały mózg do ćwiczeń, o 32 procent wolniej następowała utrata pamięci, niż u osób, które wykazywały przeciętną aktywność intelektualną. Natomiast u osób, które rzadko poświęcały czas na pobudzanie mózgu, proces utraty pamięci przebiegał o 48 proc. szybciej.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

opublikowano: 2013-07-11
Komentarze
Ostatnie:
23.07.2014 20:07
Dodał(a): ~mateo
Podobnie jak nauka języków, gra na instrumentach czy uczenie się wierszy/piosenek. Można też rozwijać mózg poprzez gry, np. sudoku albo na specjalnych platformach (niektóre z nich, np. Brainmax, mają w ofercie moduły dla osób starszych).
Polityka Prywatności