Raport na temat Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Z raportu "ZOOM na UTW" wynika, że Uniwersytety Trzeciego Wieku są nie tylko miejscem, w którym seniorzy mogą zdobywać wiedzę i rozwijać zainteresowania, są również bardzo ważne z powodów społecznych.

Rok 2012 ogłoszony został przez Radę UE Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, a w Polsce obchodzony był także, jako Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Według raportu "ZOOM na UTW" na wybuch zainteresowania uniwersytetami mogło mieć wpływ kilka czynników, m.in.: wzrost liczby emerytów w Polsce oraz wsparcie systemowe dla UTW.

W raporcie zwrócono uwagę, że chociaż nazwa „uniwersytety” sugeruje, iż UTW są placówkami kształcenia ustawicznego to ich cele są znacznie szersze, niż w przypadku typowej uczelni wyższej. Najczęstszymi celami wskazywanymi przez UTW były: „kształcenie/nauka/poszerzanie wiedzy/sprawność intelektualna seniorów” oraz „rozwój osobisty/rozwijanie zainteresowań i umiejętności seniorów”. Wiele uniwersytetów wskazywało również cele, które nie kojarzą się z edukacją, jak np. możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego przez seniorów, upowszechnienie zdrowego trybu życia/ruchu/sportu wśród seniorów, zaangażowanie w aktywność społeczną - działanie na rzecz innych lub dla dobra wspólnego. 

Do tej pory ruch UTW rozwija się głównie w miastach (najłatwiejszy dostęp mają seniorzy w Warszawie oraz miastach do 50 tys. mieszkańców); na wsi działa tylko 11 proc. wszystkich uniwersytetów trzeciego wieku. Najmniejszy dostęp do UTW jest w woj. świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim.

Z raportu można dowiedzieć się, że w UTW kształci się średnio 230 słuchaczy. Z ich oferty korzystają głównie kobiety: w przeciętnym UTW odsetek mężczyzn wśród słuchaczy wynosi 15 proc.; aż w dziewięciu na dziesięć UTW odsetek mężczyzn wśród słuchaczy nie przekracza 20 proc. W raporcie szacuje się, że na UTW w Polsce w roku akademickim 2011/2012 na zajęcia i wykłady uczęszczało około 74 tys. kobiet i 14 tys. mężczyzn.

Niemal wszystkie UTW (98 proc.) mają w swojej ofercie wykłady. Przeciętny UTW organizuje średnio 48 wykładów rocznie, czyli więcej niż jeden wykład tygodniowo. UTW różnią się bardzo pod względem liczby organizowanych wykładów.  Najpopularniejszym tematem wykładów jest medycyna i zdrowie. Powszechne są również historia, turystyka, geografia i wiedza o historii i kulturze lokalnej, literatura, wiedza o kulturze i religii, psychologia.

Niemal wszystkie uniwersytety (97 proc.) prowadzą również zajęcia, warsztaty, kursy, kluby i koła zainteresowań. Przeciętny UTW organizuje średnio 24 grupy zajęciowe rocznie. Najczęściej spotykanymi w UTW zajęciami są kursy komputerowe i językowe, zajęcia sportowe i ruchowe, sekcje plastyczne i turystyczne.

Prawie wszystkie UTW (98 proc.) poza wykładami i regularnymi zajęciami organizują różnego rodzaju imprezy, wydarzenia kulturalne i spotkania towarzyskie.


opublikowano: 2012-12-27
Komentarze
Polityka Prywatności