Jak wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, aż 47% Polaków ma problemy z nadwagą, jednak większość jest zadowolona ze swojego wyglądu (82%); co ciekawe, wśród osób z nadwagą odsetek ten wynosi 73%.
Dla osób z nadwagą szczupła figura ma mniejsze znaczenie niż dla osób o zgrabnej sylwetce. Tylko 36 proc. osób z nadwagą deklaruje, że szczupła sylwetka jest dla nich atrybutem ładnego wyglądu, podczas gdy w grupie osób z prawidłową wagą wskaźnik ten wynosi 45 proc.
Najpopularniejszą metodą odchudzania wśród Polaków jest ograniczenie ilości spożywanego jedzenia - stosuje ją 73 proc. społeczeństwa. Ponad połowa Polaków (53 proc.) korzysta też z ćwiczeń fizycznych; po specjalistyczne środki wspomagające odchudzanie sięga co piąty badany (20 proc.), a po specjalistyczne diety - zaledwie 16 proc.
Dlaczego się odchudzamy? Kierują nami problemy zdrowotne (35 proc.). Próbę zrzucenia zbędnych kilogramów ze względu na niską samoocenę podejmuje zaledwie 19 proc. otyłych. Wśród osób o szczupłej sylwetce wskaźnik ten wynosi natomiast aż 36 proc.
Dwie trzecie Polaków (64 proc.) twierdzi, że osoby otyłe spotykają liczne słowne przykrości związane z ich wyglądem. Tymczasem tylko 8 proc. osób puszystych przyznaje, że byli ofiarami obraźliwych komentarzy nawiązujących do ich wagi.
Połowa otyłych twierdzi, że osobom z nadwagą trudniej znaleźć pracę niż zgrabniejszym kolegom i koleżankom. Jednocześnie, zaledwie 2 proc. ludzi z nadwagą przyznaje, że to właśnie w ich przypadku zbyt duża waga była powodem dyskryminacji, np. w procesie rekrutacyjnym do pracy.
55 proc. osób z nadwagą uważa, że ludzie otyli mają więcej problemów ze znalezieniem partnera, natomiast zaledwie 2 proc. puszystych twierdzi, że nadwaga miała negatywny wpływ na ich własne związki.
24 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Otyłością. (PAP)