Pamiętaj o tych dobrych rzeczach

Jak wspominasz przeszłość? Częściej wspominasz radosne, rodzinne wakacje, czy utracone szanse? Badania wykazują, że ludzie, którzy pamiętają dobre rzeczy z przeszłości, są szczęśliwsi od tych, którzy rozpamiętują negatywne wspomnienia i emocje.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Personality and Individual Differences", przeanalizowano cechy osobowości ponad 750 osób według pięcioczynnikowego modelu osobowości. Big Five (wielka piątka) obejmuje takie czynniki osobowości, jak: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość, sumienność. Ten sposób analizy osobowości umożliwia oszacowanie stopnia występowania danej cechy bez redukcji osobowości do jednej, dominującej charakterystyki.

Ekstrawertycy są bardziej zadowoleni z życia, ponieważ utrzymują pozytywne obrazy z przeszłości i rzadziej skupiają się na negatywnych myślach oraz żalu. Osoby o wysokiej neurotyczności miały odwrotny obraz przeszłych zdarzeń i ogólnie rzecz ujmując deklarowały najniższy poziom szczęścia.

Każdy uczestnik badania wypełnił dokładną ankietę na temat swojej osobowości, zadowolenia z życia, i "perspektywy postrzegania czasu", który pokazuje, czy ktoś jest zorientowany do przeszłość, teraźniejszość, czy też przyszłość.

Sposób postrzegania przeszłości, tak wynika z badań, ma ogromny wpływ na odczuwanie satysfakcji życiowej. Energetyczni i rozmowni ekstrawertycy częściej w kolorowych barwach postrzegali przeszłość i w efekcie czuli się szczęśliwsi.

Ci, którzy zostali wysoko uplasowani na skali neurotyczności (co może oznaczać, że są kapryśni, niestabilni emocjonalnie i mają tendencję do przejmowania się), częściej skupiali się na negatywnych wspomnieniach i czuli się nieszczęśliwi.

Jak radzą naukowcy, jeśli chce się być szczęśliwym, trzeba spróbować „edytować" swoje wspomnienia. Można postarać się „wypchnąć" pamięć o deszczowych zimowych dniach i skoncentrować na zdarzeniach zawierających ładunek pozytywnych emocji.(senior.pl)

ostatnia zmiana: 2011-05-09
Komentarze
Polityka Prywatności