Tylko osoba zakwalifikowana przez organizatora Warsztatów może być słuchaczem.
W warsztatach nie mogą wziąć udziału osoby, których zawód jest skorelowany z tematyką warsztatu (np. śpiewak w warsztatach dot. śpiewania, artysta malarz w warsztatach dot. malowania), ani kadra edukacji dorosłych (dla edukatorów i nauczycieli jest akcja Kursy doskonalenia zawodowego kadry dla edukacji dorosłych w programie Grundtvig oraz Mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w programie Comenius).
Jak zostać uczestnikiem Warsztatów Grundtviga?
Aby wziąć udział w Warsztacie organizowanym w ramach akcji Warsztaty Grundtviga, należy wysłać zgłoszenie bezpośrednio do Organizatora w określonej przez niego formie i w ustalonym przez Organizatora terminie. Narodowa Agencja nie ma wpływu na to, kto zostanie zaakceptowany do udziału w Warsztacie przez Organizatora Warsztatów. To Organizator wybiera słuchaczy kierując się wytycznymi określonymi we wniosku o dofinansowanie składanym do swojej Narodowej Agencji zwracając szczególną uwagę na uczestnictwo osób z grup defaworyzowanych społecznie.
Katalog warsztatów
Należy pamiętać, że każdy uczestnik może jednocześnie aplikować o udział tylko w jednym warsztacie. W przypadku, gdy aplikacja zostanie odrzucona, można ubiegać się o udział w innym warsztacie.
Uwaga:Obywatele polscy ani osoby na stałe przebywające w Polsce nie mogą uczestniczyć w Warsztatach organizowanych w Polsce - dla tych osób przeznaczone są wszystkie Warsztaty organizowane w innych krajach.
Słuchacze mogą brać udział w Warsztatach Grundtviga raz na 3 lata.
Aplikowanie o udział w Warsztatach "KROK PO KROKU"
Aby wziąć udział w Warsztatach jako ich uczestnik należy:
1. Znaleźć interesujący dla siebie zagraniczny warsztat w katalogu.
2. Skontaktować się e-mailowo z organizatorem warsztatu oraz poprosić go o przesłanie formularza rejestracyjnego (tzw. "application form").
3. Wypełnić formularz rejestracyjny i odesłać go do organizatora warsztatu w wybranej przez niego formie (np. wydruk z podpisem, PDF e-mailem).
4. Przesłać do Narodowej Agencji (na adres: joanna.grzegorczyk@frse.org.pl) krótką informację o pomyślnej rekrutacji - po otrzymaniu potwierdzenia zakwalifikowania na warsztat od organizatora Warsztatu.
5. Po zakończonym warsztacie wypełnić formularz ewaluacyjny i jego kopię przesłać do polskiej Narodowej Agencji - na adres e-mail joanna.grzegorczyk@frse.org.pl lub listownie na adres:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie"
ul. Mokotowska 43
00-551 Warszawa
dopisek "UCZESTNIK WARSZTATÓW GRUNDTVIGA"
W przypadku niezakwalifikowania na warsztat uczestnik może szukać następnego i procedura się powtarza.
Finansowanie
Jedynie organizator warsztatów może się ubiegać o dofinansowanie z Narodowej Agencji. Z przyznanych środków finansowana jest organizacja Warsztatów, koszty podróży i utrzymania uczestników (liczone w postaci stawki na każdego uczestnika) oraz ewentualne koszty przygotowania uczestników: językowe, kulturowe i pedagogiczne. Dodatkowo, jeśli to konieczne, organizator może się ubiegać o dofinansowanie specjalnych potrzeb wynikających np. z niepełnosprawności danego słuchacza.
Indywidualny słuchacz zatem nie ubiega się o dofinansowanie z Narodowej Agencji, lecz jego całkowity udział w Warsztatach (w tym podróż, zakwaterowanie, wyżywienie) jest finansowany przez organizatora.
Więcej: grundtvig.org.pl