Słupski UTW w słusznej sprawie
Amnesty International to ruch społeczny,którego korzenie wyrastają z założeń : poszanowania godności ludzkiej, budowania solidarności społecznej, walki o prawa człowieka. Ruch ten jak i ruch Uniwersytety Trzeciego Wieku mają te same założenia:poszanowanie praw człowieka,w tym przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek,kreowanie postaw tolerancji,budowanie "społeczeństwa dla ludzi w każdym wieku".Są to wartości, które godne są tworzenia i rozpowszechniania w społeczeństwie.
Sekcja Literacka Słupskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Samorządu Uniwersytetu oraz spora grupa chętnych do pomocy słuchaczy przygotowała salę do tego wydarzenia. Ustawiono stoliki . a na nich rozłożono papier listowy .Na tablicach rozwieszono plansze z tekstami oraz plakaty otrzymane od Amnesty International. Plansze przedstawiały sylwetki osób represjonowanych, za którymi słuchacze SUTW wstawiali się pisząc listy do władz ich krajów.
Jako przykład sposobu pisania takiej formy apelu,
zaprezentowano listy pisane przez Polaków w poprzednich edycjach. Na kolejnych planszach podano aktualne adresy ministrów sprawiedliwości, ministrów bezpieczeństwa publicznego, premierów,
prokuratorów sądów apelacyjnych itp. w krajach, do których zwracano się z prośbą o zaprzestanie reperkusji niezgodnych z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.
Do siedzących już przy stolikach słuchaczy wygłosiła ideę owego Maratonu oraz w skrócie jego historię - kierownik Sekcji Literackiej Elżbieta Paczkowska. Dr Marianna Borawska przedstawiła sylwetki dwóch
prawników wietnamskich więzionych niesłusznie za "prowadzenie propagandy przeciwko państwu", a w rzeczywistości ubiegających się o prawa człowieka w ich kraju .
Przedstawiła również postać bułgarskiej imigrantki w Grecji, która za działalność w związkach zawodowych została dotkliwie zaatakowana
przez napastników, a śledztwo w tej sprawie było ignorowane przez władze greckie. Apelowano w tej sprawie o chronienie praw imigrantów i wprowadzenie w życie istniejących praw ustawodawczych.
Atmosfera pisania tych niezwykłych listów przez blisko stu słuchaczy SUTW była wspaniała. Listy pisano w ciszy i skupieniu. Dla braci uniwersyteckiej było to nowe wyzwanie.
źródło: utw.pl
ostatnia zmiana: 2009-12-22