Ponad 2 tysiące osób skorzysta z zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) na Uniwersytecie Śląskim. 25. rok akademicki słuchacze rozpoczną 13 października. Zajęcia będą się odbywać w Katowicach, Sosnowcu i Jastrzębiu.
Słuchaczem UTW może zostać każdy, kto już nie pracuje zawodowo zawodową, a chce rozwijać swoje zainteresowania. Z zajęć można korzystać przez wiele lat. Uczestnictwo w wykładach jest bezpłatne.
W wielu wykładach oferowanych przez UTW pojawiają się tematy związane z jakością życia ludzi starszych. Dużą popularnością cieszą się zajęcia dotyczące nauk o ziemi, historii współczesnej, literatury, religii, prawa, medycyny i zdrowia. Studenci UTW mogą skorzystać również z wykładów dotyczących historii sztuki, historii Kościoła, wiedzy o zielarstwie, ziołolecznictwie i racjonalnym żywieniu.
Lektoraty z języków obcych: angielskiego, francuskiego i niemieckiego oraz psychologia i ćwiczenia komputerowe są prowadzone w formie ćwiczeń i seminariów.
Zajęcia umożliwiają również spotkanie z osobami pełniącymi ważne funkcje w śląskim życiu publicznym. W ostatnich latach gośćmi UTW byli m.in.: prezydent Katowic - Piotr Uszok, arcybiskup katowicki - Damian Zimoń, przewodniczący Parlamentu Europejskiego - prof. Jerzy Buzek.
"Filozofia szczęścia", "Wiek podeszły a zmiany hormonalne", "Polskie pisarki epok dawnych", "Człowiek i jego przestrzeń. O mieście i miejscu", "Krótka historia pocisku i rakiety" - to niektóre zajęcia przygotowane specjalnie na nowy rok akademicki.
Inauguracja odbędzie się 13 października w Górnośląskim Centrum Kultury na placu Sejmu Śląskiego, o godzinie 16.00.
Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 r., przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji. W niedługim czasie na terenie całej Europy i poza nią zaczęły powstawać podobne placówki.
W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku został założony w 1975 r. w Warszawie z inicjatywy profesor Haliny Szwarc. Katowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku został powołany w roku akademickim 1982/83 i był dziewiątą placówką tego typu w Polsce. (PAP)