Gry strategiczne poprawiają sprawność intelektualną seniorów

Strategiczne gry komputerowe mogą znacznie poprawić sprawność intelektualną osób, które ukończyły 60 lat - dowodzą badania, o których informuje pismo "Psychology & Aging".

"To pierwsze tego typu badania z udziałem osób starszych i po raz pierwszy zanotowano tak duży wpływ gier komputerowych na poprawę zdolności kognitywnych - mówi prof. Arthur Kramer, psycholog z University of Illinois.

Wyniki wcześniejszych badań dowodziły, że dzięki zastosowaniu odpowiedniego szkolenia umiejętności uczestników poprawiają się, ale tylko w zakresie zadania, którego dotyczy szkolenie i tylko w warunkach laboratoryjnych.

Kramer zamierzał sprawdzić, czy bardziej zintegrowane szkolenie mogłoby wykroczyć poza te ramy i poprawić zdolności, którymi posługujemy się na codzień, a które pogarszają się z wiekiem. Do tego celu wykorzystał grę komputerową.

Po przetestowaniu wielu gier badacze wybrali strategiczną grę "Rise of Nations", która rozwija zdolności organizacyjne. Gracze zaczynają jako przywódcy małej osady z epoki kamienia łupanego i mogą poprowadzić swoich poddanych przez setki lat rozwoju aż po czasy współczesne. Otrzymują punkty m.in. za budowanie miast i osad, działalność handlową i militarną, zapewnianie edukacji, pracy i pożywienia mieszkańcom czy rozszerzanie granic terytorium.

W badaniu wzięło udział 40 osób, z których połowa przez niemal całą dobę zgłębiała tajniki gry. Następnie wszyscy badani zostali poddani testom mającym na celu sprawdzenie zdolności kognitywnych.

Okazało się, że grupa, która wcześniej grała w "Rise of Nations" z wieloma zadaniami radziła sobie znacznie lepiej i szybciej.

Według Kramera, znacznej poprawie uległy takie zdolności jak zapamiętywanie, planowanie i radzenie sobie z dwuznacznością.

Jak podkreśla psycholog, nie należy jednak zapominać o zdrowym trybie życia, regularnych ćwiczeniach i właściwym odżywianiu, gdyż zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem komputera zdecydowanie nie jest korzystne dla zdrowia.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-02
Komentarze
Polityka Prywatności